DEN HAAG, 29 mei 2009 - Om Den Haag, MVO Nederland en de Kamer van Koophandel Den Haag hebben het initiatief genomen om Haagse ondernemers te informeren over het voornemen van de overheid om per 1 januari 2010 duurzaam in te kopen. In een volle zaal luisterden gistermiddag zo’n 80 geïnteresseerden naar diverse sprekers. In de discussie die daarop volgde was de centrale vraag: is het nieuwe inkoopbeleid een kans of een bedreiging voor het MKB?
Duurzaamheid stimuleren
De Nederlandse overheid wil actief duurzaamheid stimuleren en maakt daarbij gebruik van de inkoopkracht. Jaarlijks koopt de overheid voor meer dan 40 miljard aan goederen en diensten. Door aan die inkoop duurzaamheidcriteria te verbinden wordt het bedrijfsleven gestimuleerd duurzaamheid te omarmen. Met ingang van 1 januari 2010 zullen in alle inkooporders van overheden en overheidsgelieerde instellingen duurzaamheidcriteria worden opgenomen. De criteria verschillen per product of dienst en er is onderscheid tussen eisen en wensen, maar wie aan de overheid wil blijven leveren zal aan de slag moeten met het thema duurzaam. De inkopen van de Rijksoverheid zullen voor 100% aan duurzaamheid worden getoetst. Gemeenten streven naar 75 procent, provincies en waterschappen naar tenminste 50 procent.
80 verlanglijstjes
Het overheidsagentschap SenterNovem is gevraagd voor 80 productgroepen criteria op te stellen. Van blusmiddelen tot straatmeubilair, van catering tot bankdiensten, voor elke categorie is een eigen set aan eisen en wensen ontwikkeld. Duurzaamheid bij inkopen betekent dat naast prijs en kwaliteit ook rekening wordt gehouden met milieu- en sociale aspecten. Zo wordt gevraagd naar schoon vervoer, het gebruik van milieuvriendelijke materialen en naar producten die niet in slechte sociale omstandigheden – bijvoorbeeld kinderarbeid – zijn ontstaan. Daarbij gaat de overheid er van uit dat duurzaamheid niet leidt tot een meerprijs: duurzaam mag niet duur zijn, maar moet “gewoon” zijn.
Kans of bedreiging?
Ondernemers lopen risico in termen van verlies van overheidsopdrachten door niet tijdig aan te haken op duurzaam inkopen. Tijdens de bijeenkomst hebben vertegenwoordigers van twee Haagse bedrijven, Bas Consultancy en Hof Catering, laten zien op welke manier duurzaamheid leeft in beide organisaties. Zij zien de mogelijkheden en plukken er nu al de vruchten van.
Enkele aanwezigen plaatsten ook kantekeningen. Duurzaamheid is op dit moment voor veel producten en diensten duurder of niet mogelijk. Hoe kunnen bedrijven dan aan de nieuwe eisen voldoen? Ook werd vanuit de Kamer van Koophandel de vraag gesteld of Nederland met dit beleid zichzelf misschien wel concurrentiebeperkingen oplegt. Vragen waarop nog geen antwoord kon worden gegeven. Kans of bedreiging, de praktijk zal het leren. De eerste orders voor 2010 zijn al geplaatst. Duurzaamheid is onderdeel van de vraag: wie de schoen past, trekke hem aan.
Duidelijk duurzaam
De bijeenkomst Duurzaam Inkopen maakt deel uit van de lezingen en workshopreeks “Duidelijk Duurzaam” van Ontwikkelingsmaatschappij Den Haag. Het doel van de bijeenkomsten bestaat uit het informeren, inspireren en motiveren van het MKB in de regio Den Haag om aan de slag te gaan met Duurzaam Ondernemen. De cyclus is mogelijk gemaakt door de gemeente Den Haag en wordt uitgevoerd met diverse partners. Meer informatie is te vinden op: www.duurzaaminbedrijf.nl



